Jeśli nie widzisz menu powyżej:
pobierz wtyczkę flash

Strona testowana w przeglądarkach:

Netscape 6.1-7.0
Internet Explorer 5.0-6.0
Opera 7.0

Tkanka chrzęstna rekina, sproszkowana, bądź w postaci pigułek jest określana jako "znakomity stymulator sprawności" dla zestresowanego, współczesnego człowieka. Sprzedawanej, głównie jako dodatek do żywności, chrząstce rekina przypisuje się również właściwości antyrakowe. W ten sposób niektórzy, kosztem rekinów, nabijają sobie sakiewki mamiąc przy tym nie tylko fanatyków zdrowia ale i miliony zdesperowanych ludzi cierpiących na nowotwory. Jednak większość kompanii medycznych nie sprzedaje produktów opartych o tkankę chrzęstną rekina jako lekarstwa na raka - byłoby to nielegalne. Faktem jest, że nikt nigdy oficjalnie nie potwierdził cudownych właściwości tych specyfików. Wpływ owych preparatów na raka oraz stany zapalne opisywany jest jako "efekt uboczny", jednak do potencjalnych klientów tego typu informacje szybko docierają poprzez literaturę medyczną o wątpliwej reputacji.

Kto za tym stoi?

Dr William I. Lane jest autorem publikacji "Sharks don't get cancer", która w pierwszej połowie lat 90-tych stała się przyczyną popularności tkanki chrzęstnej rekina. Książka bazowała na wynikach badań prowadzonych na MIT (Massachusetts Institute of Technology) w 1983 r., które określały wpływ tkanki chrzęstnej na wzrost guzów. Książka cytuje wyniki niepełnych i niepewnych badań, entuzjastycznie określając chrząstkę jako lek przeciwko nowotworom. Było to bardzo sprytne posunięcie Dr William I. Lane'a. W końcu jest on prezesem American Fish Meal Trade Association oraz badał możliwości inwestycji w przemysł rybacki na Gwinei w trakcie prezydentury Reagan’a. Wizja efektywnej kuracji nowotworowej w krótkim czasie może zamienić się w miliardowy interes, również dla Lane'a, jako właściciela jednej ze spółek handlujących produktami z rekina.

Fakty:

  • Rekiny chorują na raka. W znamy dzisiaj ok. 23 różnych form nowotworów atakujących rekiny, jednym z nich jest nowotwór tkanki chrzęstnej.
  • Niektóre składniki (nieznane) tkanki chrzęstnej mogą mieć działanie opóźniające rozwój nowotworów.
  • Do chwili obecnej nie ma żadnych potwierdzonych naukowo dowodów, że chrząstka rekina ma jakikolwiek wpływ na ludzkie nowotwory. Preparaty z tkanki czrzęstnej zazwyczaj podawane są doustnie. Możliwe więc, że składniki chrząstki, które mogłyby mieć wpływ na nowotwór (pod warunkiem że stosowane by były w bezpośrednim sąsiedztwie), są trawione w żołądku bądź ulegają zniszczeniu pod wpływem działania kwasów żołądkowych.
  • Potencjalny wpływ chrząstki na nowotwory nie ogranicza się jedynie do rekina - co pokazały badania prowadzone w MIT - podobny wpływ ma również tkanka chrzęstna pochdząca od... krowy.

Pionierski proces sądowy w USA

30 czerwca 2000 roku miał miejsce pierwszy wyrok w sprawie wytwórcy produktów opartych na tkankce chrzęstnej rekina. Amerykańska komisja handlu (Federal Trade Commission) kazała firmom Lane Labs-USA Inc. i Cartilage Consultants niezwłoczne zaprzestanie reklamowania chrząstki rekina jako lekarstwa na raka. Andrew Lane, prezes Lane Labs oraz jego ojciec Dr. William I. Lane, właściciel Cartilage Consultants zostali postawieni w stan oskarżenia za promowanie produktów rzekomo mających zapobiegać nowotworom, ponadto w przypadku LaneLabs orzeczono dodatkową karę miliona dolarów za nieuczciwą konkurencję. Sprawa ciągnęła się długi czas. W grudniu 1999 r. Food and Drug Administration (FDA), zajmująca się wszystkimi preparatami wprowadzanymi na rynek, skierowała sprawę do sądu a następnie zajęła się nią FTC. Zainteresowane firmy próbowały różnych form nacisku m.in. przy pomocy zaprzyjaźnionych kongresmanów, usiłując dowieźć, że rząd uniemożliwia obywatelom kupna "bezpiecznych i zdrowych dodatków do żywności". Obie spółki jednak skapitulowały i produkowane przez nie preparaty nie mogły być sprzedawane jako "testowane klinicznie" remedium na raka.

W Europie podobne decyzje nie zostały jeszcze podjęte. Być może ze względu na trudności udowodnienia, że firmy działają na niekorzyść klientów, podając fałszywe informacje o rzekomej skuteczności ich produktów. Mętne sformułowania typu: "przeprowadzono serie badań w różnych ośrodkach naukowych w Europie i USA, które wskazują, że chrząstka tropikalnych gatunków rekinów może mieć zbawienny wpływ na nowotwory" pozostają co prawda w zgodzie z prawem, jednak wprowadzają w błąd potencjalnych klientów.

Na podstawie: The cruel business with shark cartilage and cancer - Shark Info / Dr. A. J. Godknecht