Jeśli nie widzisz menu powyżej:
pobierz wtyczkę flash

Strona testowana w przeglądarkach:

Netscape 6.1-7.0
Internet Explorer 5.0-6.0
Opera 7.0

Systematyka

Rząd - Orectolobiformes
Rodzina - Stegostomatidae
Gatunek - Stegostoma fasciatum

Po raz pierwszy opisany przez Hermann'a w 1783 roku. Bardzo piękny, o charakterystycznym ubarwieniu, niektórzy uczeni uważają, że rekin wielorybi i Stegostoma fasciatum mają sporo ze sobą wspólnego.

Budowa ciała

Ciało o kształcie cylindrycznym, ogon o długości zbliżonej do reszty ciała, o małej wysokości. Szeroka głowa, pysk posiada małe wąsy. Posiada duże tryskawki, o wielkości oczu. Obie płetwy grzbietowe umieszczone są jedna za drugą, znajdują się blisko ogona, pierwsza jest większa niż druga. Druga płetwa grzbietowa jest wielkości mniej więcej odbytowej. Kolor ciała brązowo - szary z ciemnymi plamkami u osobników dorosłych. Brzuch - jasny. U osobników młodych o długości ciała poniżej 50 cm występuje inne ubarwienie - pokryte są ciemnymi łatami o dużej wielkości przechodzącymi od grzbietu na boki. Maksymalna osiągana wielkość to 350 cm, przeciętnie 250 - 300cm. Ma bardzo giętkie ciało umożliwiające mu myszkowanie w podmorskich szczelinach. Szkielet zbudowany jest (jak u innych rekinów) z elastycznej chrząstki. Łuski mają kształt ząbków i są mocno osadzone w skórze. W odróżnieniu od innych rekinów Stegostoma fasciatum nie musi pływać by dostarczać tlen do oddychania. Można go zaobserwować leżącego spokojnie na dnie, aktywnie pompującego wodę. Zęby posiadają duży trójkątny wierzchołek i małe trójkątne wierzchołki po bokach.

Występowanie

Zachodni Indo-Pacyfik: Południowa Afryka do Morza Czerwonego,
Pakistan, Indie, Sri Lanka, Bangladesz, Indonezja, Wietnam, Filipiny, Chiny, Japonia, Australia, Nowa Kaledonia.

Środowisko życia i zachowanie

Występuje w wodach przybrzeżnych, często występuje w okolicach raf koralowych, prawdopodobnie gatunek aktywny nocą. Znany jest z tego, że zagrzebuje płetwy piersiowe w piasku i "siedzi" tak z otwartym pyskiem w kierunku prądu. Jego zachowanie w ciągu dnia, oraz powolne poruszanie się, sugeruje że jest on gatunkiem "leniwym". Lubi myszkować w szczelinach, wąskich przesmykach, norach w rafie koralowej, prawdopodobnie w celu poszukiwania pożywienia. Lubi przebywać na dnie pokrytym piaskiem. Preferuje wody bardzo ciepłe o temperaturze 26 - 29°C. Przebywa na głębokości 5 - 30m.

Odżywianie

Odżywia się ślimakami i innymi mięczakami, krabami, krewetkami, małymi rybami.

Rozmnażanie i rozwój

Jest jajorodny. Składa jaja w ochronnej "torebce" wymiarach: 17cm długości, 8 szerokości i 5 grubości. Jaja przytwierdzone są do podłoża. Nie wiadomo ile samica składa jaj. Po urodzeniu młode mają pomiędzy 20 a 36 cm długości. Samce dojrzałość płciową osiągają przy wielkości 150 - 180 cm, samice przy wielkości około 170 cm.